Kurash: “Yoshlikda” yosh polvonlarimiz saralandi

Jismoniy tarbiya va sport vazirligining sport taqvim rejasiga koʻra joriy yil 25-28-noyabr kunlari Urganch shahrida joylashgan “Yoshlik” sport majmuasida kurash boʻyicha 2005-2007-yillarda tugʻilgan oʻsmirlar va qizlar oʻrtasida Oʻzbekiston chempionati oʻtkazildi.

Musobaqada jami 20 ta, shundan 11 ta vazn ta oʻgʻil bolalar, 9 ta vaznda qiz bolalar gʻoliblik uchun gilamga chiqdi.

Musobaqaning ilk kunida oʻgʻil bolalar 38, 42, 46, 50 kg vazn toifasida, qizlar esa 33, 36, 40 kg vazn toifalarida oʻzaro bellashdilar. Ikkinchi kun bahslari 55, 60, 65, 71 kg vazn toifalaridagi oʻgʻil bolalar va 44, 48, 52 kg. vazn toifalaridagi qizlar oʻrtasida kechdi.

Musobaqaning soʻnggi kunida – 77, 83, +83 kg vaznda oʻgʻil bolalar hamda 63, +70 kg vazn toifalardagi qizlar oʻrtasida eng kuchli sportchilar saralab olindi.

2005-2007-yillarda tugʻilgan oʻsmir va qizlar oʻrtasidagi Oʻzbekiston chempionatida umumiy 669 nafar yosh kurashchilar ishtirok etgan boʻlsa, shulardan 180 nafarini qizlar tashkil etdi.

Murosasiz kurashlar ostida oʻtgan musobaqa natijalari quyidagicha boʻldi:

Oʻgʻil bolalar

38 kg vazn toifasida

1-oʻrin Hamroyev Eldor (Buxoro viloyati)

2-oʻrin Rafiqov Diyor (Sirdaryo viloyati)

3-oʻrin Ashurov Muhammadali (Samarqand viloyati)

3-oʻrin Shavkatov Yunusbek (Xorazm viloyati)

42 kg vazn toifasida

1-oʻrin Shopoʻlatov Dilshod (Navoiy viloyati)

2-oʻrin Allamurodov Jasur (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Rajabov Gʻiyos (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Boʻronov Ogʻabek (Fargʻona viloyati)

46 kg vazn toifasida

1-oʻrin Xayriddinov Ramziddin (Buxoro viloyati)

2-oʻrin Oʻrolov Adxam (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Xayitqulov Xumoyun (Toshkent shahri)

3-oʻrin Xabibullayev Lutfullo (Buxoro viloyati)

50 kg vazn toifasida

1-oʻrin Orifov Bobur (Sirdaryo viloyati)

2-oʻrin Rashidov Shaxzod (Sirdaryo viloyati)

3-oʻrin Botirqulov Dilshod (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Joʻraqulov Ogʻabek (Sirdaryo viloyati)

55 kg vazn toifasida

1-oʻrin Shakarboyev Jasur (Jizzax viloyati)

2-oʻrin Xolmirzayev Akrom (Navoiy viloyati)

3-oʻrin Amangeldiyev Bekzod (QQR)

3-oʻrin Toʻlaboyev Maqsud (Surxondaryo viloyati)

60 kg vazn toifasida

1-oʻrin Toshxonov Elbek (Navoiy viloyati)

2-oʻrin Toʻrayev Firdavs (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Turimov Ogʻabek (Toshkent shahar)

3-oʻrin Matkomilov Diyor (Toshkent viloyati)

65 kg vazn toifasida

1-oʻrin Oʻroqov Bobur (Buxoro viloyati)

2-oʻrin Egamberdiyev Yashnarbek (Qashqadaryo viloyati)

3-oʻrin Jabborov Alixon (Toshkent viloyati)

3-oʻrin Erkinov Sardor (Buxoro viloyati)

71 kg vazn toifasida

1-oʻrin Djenboyev Azamat (QQR)

2-oʻrin Murodov Ulugʻbek (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Bobonazarov Davron (Surxondaryo viloyati)

3-oʻrin Niyozov Begzod (Surxondaryo viloyati)

77 kg vazn toifasida

1-oʻrin Egamberdiyev Murodilla (Qashqadaryo viloyati)

2-oʻrin Kamolov Botir (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Abdurazzoqov Bakir (Toshkent shahar)

3-oʻrin Qilichev Jaloliddin (Qashqadaryo viloyati)

83 kg vazn toifasida

1-oʻrin Normurodov Bobur (Qashqadaryo viloyati)

2-oʻrin Raupov Amirbek (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Mamadaliyev Adxam (Samarqand viloyati)

3-oʻrin Shodmonov Dilshod (Surxondaryo viloyati)

+83 kg vazn toifasida

1-oʻrin Maqsudov Mahmud (Toshkent shahar)

2-oʻrin Bobojonov Soloyjon (Xorazm viloyati)

3-oʻrin Elchiyev Anvar (Qashqadaryo viloyati)

3-oʻrin Botirov Jayxun (Xorazm viloyati)

Qizlar:

33 kg vazn toifasida

1-oʻrin Xamrayeva Dildora (Buxoro viloyati)

2-oʻrin Erkinbayeva Aysha (QQR)

3-oʻrin Nomozova Iroda (Surxondaryo viloyati)

3-oʻrin Pardayeva Vazira (Qashqadaryo viloyati)

36 kg vazn toifasida

1-oʻrin Burxonjonova Umida (Namangan viloyati)

2-oʻrin Eshniyozova Umida (QQR)

3-oʻrin Abdukarimova Sabina (Jizzax)

3-oʻrin Axmetova Jasmina (QQR)

40 kg vazn toifasida

1-oʻrin Xolmatova Maftuna (Fargʻona viloyati)

2-oʻrin Isroiljonova Dilnura (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Rustamova Mexrangiz (Buxoro viloyati)

3-oʻrin Azamatova Sabina (Buxoro viloyati)

44 kg vazn toifasida

1-oʻrin Najimova Aziza (Samarqand viloyati)

2-oʻrin Mamatova Rayxona (Jizzax viloyati)

3-oʻrin Otaqulova Marjona (Qashqadaryo viloyati)

3-oʻrin Mamatqosimova Robiya (Namangan viloyati)

48 kg vazn toifasida

1-oʻrin Ahmedova Gavhar (Buxoro viloyati)

2-oʻrin Fayzullayeva Sabina (Qashqadaryo viloyati)

3-oʻrin Oʻroqova Gulsevar (Qashqadaryo viloyati)

3-oʻrin Xayitaliyeva Sohibjamol (Surxondaryo viloyati)

52 kg vazn toifasida

1-oʻrin Ahmedova Sevinch (Navoiy viloyati)

2-oʻrin Abdullayeva Odina (Sirdaryo viloyati)

3-oʻrin Bekturdiyeva Muxlisa (Xorazm viloyati)

3-oʻrin Ravshanova Zamira (Qashqadaryo viloyati)

57 kg vazn toifasida

1-oʻrin Xusanova Sarvinoz (Samarqand viloyati)

2-oʻrin Medetbayeva Azade (QQR)

3-oʻrin Ashurova Xulkar (Surxondaryo viloyati)

3-oʻrin Boboqulova Gullola (Navoiy viloyati)

63 kg vazn toifasida

1-oʻrin Turdiyeva Muxlisa (Qashqadaryo viloyati)

2-oʻrin Qoʻldosheva Maxliyo (Samarqand viloyati)

3-oʻrin Otaqulova Oydinoy (Andijon viloyati)

3-oʻrin Nurullayeva Marjona (Samarqand viloyati)

+63 kg vazn toifasida

1-oʻrin Toʻxtamishova Mohlaroyim (Toshkent shahar)

2-oʻrin Nizomiddinova Durdona (Xorazm viloyati)

3-oʻrin Amirxonova Balausa (Navoiy viloyati)

3-oʻrin Nazarova Dilbar (Surxondaryo viloyati)

Shu tariqa oʻsmirlar oʻrtasidagi Oʻzbekiston chempionatida yosh iqtidorli kurashchilar saralab olindi. Musobaqa yakunida gʻolib va sovrindor boʻlgan yosh polvonlarimiz munosib taqdirlandi.

Jismoniy tarbiya va sport vazirligiMatbuot xizmati

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *